Tam skrije med cvetlice te Julija bar.

Če si zaljubljen, če si mlad,

a čez leto in čez dan

prišel boš tja z nevesto

na magistrat.

(Majda Sepe: Šuštarski most)

Včeraj smo se devetošolci in razrednika odpravili na zdaj že tradicionalni sprehod devetošolcev po literarni in okrašeni Ljubljani. Začeli smo pri obeležju ponesrečenega pristanka Jamesa Joyca, nadaljevali preko alternativnega dela ljubljane, preko Metelkove, si ogledali gotsko cerkev ter po Trubarjevi prišli do Prešernovega trga, kjer smo ponovili nekaj malega o Prešernovemu Krstu pri Savici in njegovi muzi. Nadaljevali smo preko Tromostovja, kjer smo se na kratko pogovorili o Plečniku, nato pa ustavili pri busti Adama Bohoriča, občudovali baročni Robov vodnjak in Rotovž, na hitro stekli do antikvariata, nadaljevali pa do rojstne hiše Valvazorja, hiše prve slovenske pesnice Lili Novy, si ogledali Zoisovo palačo, Križanke, spominski obeležji Kosovelu in Gregorčiču, nadaljevali do hiše ljubljanskega boema Ivana Mraka, zaključili pa s pogovorom o sodobni slovenski dramatiki pred gledališčem Glej.

Na poti smo mimobežno srečali pesnika Vinka Möderndorferja, nato pa še fotografinjo in televizijsko voditeljico Natašo Segulin, pesnico Gitico Jakopin in igralko Violeto Tomič, s katerimi pa smo na kratko poklepetali. Gitico so učenke povabile na naš krožek kreativnega pisanja, na kar je z veseljem pristala.

Večer smo zaključili z ogledom delčka dobrodelnega koncerta Radia 1 ter obiskom prazničnih stojnic.

Ja, v Ljubljani za Ljubljanico, tam res najde vsak, kar išče!

Andraž Stevanovski, mag. mag. prof.